Strona Główna · Forum · Galerie · Wikipedia · RPG Forum · Linki
Nawigacja
Strona Główna
Forum
Galerie
Wikipedia
RPG Forum
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 748
Nieaktywowany Użytkownik: 522
Najnowszy Użytkownik: Dragor666
Ostatnie Artykuły
[Recenzja] G.I. Joe:...
„G.I. JOE: RET...
"DROGA DO "ODWETU" b...
PYRKON 2013: Relacja...
[Recenzja] "G.I. JOE...
Słowniczek Pojęć Transformerowych
SŁOWNICZEK POJĘĆ

W związku z tym, że wśród fanów TransFormers obowiązuje swojego rodzaju slang, żargon fachowy postanowiliśmy dać Wam do dyspozycji Słowniczek Pojęć. Także Wy, w tym temacie, możecie podsyłać nam tak opracowane hasła, jak i te, których znaczenia nie znacie, a chcielibyście o nich przeczytać na łamach naszego Słowniczka. Słowniczek będzie aktualizowany, więc wszelkie potencjalne błędy, niejasności i chochliki redaktorskie z czasem z niego znikną.

Zaczynamy!

Action Force - brytyjski odpowiednik oddziału G.I. Joe; pod tym tytułem w Wielkiej Brytanii i niektórych krajach europejskich były wydawane komiksy i seriale "Joe", a także powstały nowe, niezależne od amerykańskich historie. Określenie "A Real American Heroes" zostało zastąpione "International Heroes", a okrzyk "Yo Joe!" - "Full Force!".

AKOM - koreańskie studio animacyjne, które stworzyło część odcinków "Generacji Pierwszej", znane z wyjątkowo niechlujnej i pełnej błędów animacji, a także z korzystania z nieaktualnych modeli postaci. Przykładowe epizody - "The Core", "Carnage in C-Minor", "Five Faces of Darkness".

Alt-Mode - Tryb alternatywny.

Artykulacja - zwyczajowo termin ten używany jest do opisu stawu (jego zakresu i położenia) powiązanego z konkretnym elementem figurki (stopą, nadgarstkiem itp.), co odróżnia ten termin od "pozowalności".

BBB - Bumblebee.

Białkowiec - pogardliwe określenie ludzi stosowane przeważnie przez Decepticony w oryginalnej serii Marvela. Przykładowi białkowcy: Sparkplug Witwicky, Spike Witwicky, Joey Slick.

Bot - skrót od "Autobot".

CC - Dowódca Cobry (Cobra Commander).

Combiner - patrz: gestalt

Con - skrót od "Decepticon".

Convoy - odpowiednik przyznawanego dowódcom Autobotów tytułu "Prime" w wersjach japońskich.

Cybertron - 1. szersze znaczenie: planeta, z której pochodzą transformery. Technologiczny świat stworzony (zazwyczaj) z metalu. W niektórych uniwersach tryb alternatywny Primusa. 2. węższe znaczenie: jedna z serii wchodzących w skład Trylogii Unicrona.

Demel - dystrybutor kaset video z odcinkami oryginalnych kreskówek "Transformers" i "G.I. Joe" w polskiej wersji językowej, która znana jest z nie do końca poprawnych tłumaczeń i przesadnych spolszczeń nazw własnych, bądź też specyficznego wymawiania ich angielskich form przez lektora ("Autobaty", "Deceptikanie", Sajbotron").

Duocon - transformer, który podczas tranformacji rozłącza tryb robota na dwa niezależne moduły-alt mode'y. Przykładowi przedstawiciele: Flywheels, Battletrap, Overlord.

Dzieci Cybertronu - zazwyczaj użytkownicy poniżej 16 roku życia, wychowani na Trylogii Unicrona (patrz: hasło UT poniżej). Wyróżniają się: kiepską pisownią postów; ignorancją wobec innych serii Transformers poza UT; uznawanie UT za najwyższą jakość, a tym samym stawianiem wszystkich innych serii na z góry przegranej pozycji. Do tego im starsza, tym gorsza; ogólnie pojęta głupota, dziecinne zachowanie, irytujący styl bycia. Uwaga: sam fakt znajomości jedynie UT nie czyni z nikogo automatycznie Dziecka Cybertronu.

Faceplate - metalowa płytka zakrywająca dolną połowę twarzy transformera, często w celach ochronnych. Przykładowi posiadacze: G1 Optimus Prime, G1 Soundwave.

Fandom - zorganizowana (mniej lub bardziej) grupa fanów. Najczęściej to pojęcie odnosi się do fanów fantastyki, mangi i anime czy, na przykład, Transformers. Fandom to my.

Fembot - żeński Autobot. Spolszczona wersja to "fembotka". Przykładowe przedstawicielki: Arcee, Chromia, Elita-1.

Femcon - żeński Decepticon. Przykładowe przedstawicielki: Blackarachnia, Airachnid, Slipstream.

Furmanizmy - powtarzające się teksty autorstwa jednego z najbardziej znanych scenarzystów komiksów "Transformers", Simona Furmana. Przykłady: "A whole world of pain", "Fight and die", "It never ends", "It can be hurt", "It is over - finished!", "Like some predatory bird".

G1, Generation One - Generacja Pierwsza, obejmująca serial z 1984 roku, komiks wydawany przez Marvel oraz wiążące się z nimi figurki. Nazwę stworzyli sami fani dla oryginalnej serii, po oficjalnym wydaniu przez Hasbro serii "Generation Two".

Geewun - rodzaj miłośnika Transformers, dla którego Generacja Pierwsza jest jedyną, świętą, objawioną prawdą. Wszystko, co nastąpiło później (czyli po 1985 roku) ma wartość tylko o tyle, o ile zawiera nawiązania do G1. Odnosi się to zarówno do figurek jak i seriali czy komiksów. Patrz też: "Trukk not munky".

Gestalt - inaczej combiner, większy transformer powstający z połączenia kilku (od 3 wzwyż) transformerów, zwykle członków specjalnych grup, jak Constructicony. Przykładowi przedstawiciele: Devastator, Bruticus, Superion.

Gwiazdowrzask - polska wersja imienia "Starscream", pojawiająca się na kasetach firmy Demel; jedno z nielicznych spolszczeń, które zdobyło uznanie fanów. Patrz: Demel

J-G1 - określenie dotyczące japońskich kontynuacji serialu G1, czyli kolejno: "Headmasters", "Masterforce", "Victory" oraz "Zone".

Hasbro - amerykański producent zabawek, autorzy całego zamieszania pt. "Transformers". To oni w 1984 roku zaczęli produkować zabawki pod znanym do dzisiaj szyldem, oni zamówili u Marvela oryginalny komiks G1. Hasbro do dzisiejszego dnia jest właścicielem marki Transformers. Patrz też: Takara.

Kibble - niefortunnie brzmiące w naszym języku określenie części figurki, które nie mają żadnego zadania w jednym z trybów. Najczęściej używane wobec fragmentów pojazdu (lub trybu bestii) "wiszących" bez celu na robocie, często ograniczając pozowalność. Czasami trudno wyznaczyć jasną granicę miedzy tym, co już jest kibble'm, a tym co jeszcze jest elementem designu.

Marvel - jedno z najstarszych amerykańskich wydawnictw, odpowiedzialne za stworzenie pierwszej serii komiksów "Transformers" sprzedawanej w latach 1984-1991, a także jej kontynuacji "Transformers: Generation 2" w latach 1993-1994.

Mass shifting - zjawisko znacznego zmieniania rozmiarów transformera podczas transformacji. Niekiedy zamierzone (gdy tryb alternatywny to znacznie mniejszy obiekt), niekiedy nieumyślne. Mass shifting odnosi się, rzecz jasna, do ekranowych wersji transformerów. Przykładowi przedstawiciele: G1 Megatron, TF:Prime Arcee.

Metallikato - cybertrońska sztuka walki. Uważana za najgroźniejszą, a co za tym idzie (w niektórych uniwersach) zakazana. Przykłady władających tą sztuką: G1 Bludgeon, Animated Prowl.

Partformer - nazywany również "Lego-formerem" transformer, którego transformacja wymaga odłączania elementów jednego trybu, by później z powrotem zamontować je na drugim trybie. Przykładowi przedstawiciele: G1 Omega Supreme, G1 Starscream.

Pozowalność - jak się okazuje, słowo nieistniejące w języku polskim (stan na wrzesień 2012). Określa fakt, że figurki mogą poruszać nogami, rękoma czy też np. głową. Pozowalnością określamy ogól stawów, które zawiera figurka wraz z ich zakresami i przydatnością. Często popełniany błąd to mylenie z "artykulacją".

Protoforma - forma, którą posiada transformer przed zdobyciem trybu alternatywnego. Może być przyrównana (w niektórych przypadkach) do ludzkiego dzieciństwa.

Repaint - ponowne wydanie figurki, które od oryginalnego różni się tylko kolorami. Niekiedy, mimo braku większych zmian, wydane jako inna postać. Przykładowi przedstawiciele: niemal wszystkie figurki Cliffjumpera to repainty Bumblebee.

Siegie - potoczne określenie Karmazynowych Gwardzistów Cobry z "G.I. Joe" (od fonetycznego zapisu skrótu CG - Crimson Guard / Karmazynowa Straż).

SE - Snake Eyes.

Seeker - członek grupy transformerów (najczęściej Decepticonów), które posiadają ten sam tryb alternatywny (najczęściej jest to odrzutowiec) i niemal identyczny wygląd w formie robota. . Przykładowi przedstawiciele: Starscream, Thundercracker, Skywarp.

Shellformer - transformer, którego niemal cały tryb robota ukryty jest w "skorupie", która pretenduje do miana trybu alternatywnego. W ten sposób transformacja ogranicza się zazwyczaj do odchylenia "płatów" skorupy, wyciągnięcia elementów robota i umiejscowienia kibble'a, mniej lub bardziej szczęśliwie, tam gdzie będzie najmniej przeszkadzał. Najjaskrawsze przykłady: Beast Wars Neo Big Convoy, G1 Scourge, Classics Voyager Megatron.

StarTV Dub - zrealizowany w Singapurze amatorski dubbing pierwszej japońskiej serii "G1", "Headmasters", w języku angielskim. Znany z kiepskiej gry aktorskiej oraz licznych błędów w tłumaczeniu i nazewnictwie (Matryca - Power Pack, Blaster -Billie, Soundblaster - Nowy Soundwave, Blurr - Wally...).

Takara - właść. Takar-Tomy, japoński producent zabawek, który odpowiedzialny jest za projekty większości zabawek z linii Transformers. Oni też produkowali pierwsze transformujące się zabawki, które dopiero przez Hasbro zostały ochrzczone do dziś znaną nazwą. Patrz też: Hasbro.

The Touch - żartobliwe określenie oznaczające, że postać / przedmiot / tytuł ma w sobie "to coś"; pochodzi od tytułu rockowego hymnu Stana Busha z "Transformers: The Movie", "The Touch", który towarzyszył epickiej szarży Optimusa i jego walce z Megatronem, a także przemianie Hot Roda w Rodimusa.

TM-Semic - polski wydawca komiksów Transformers Marvela w latach 1991-1995.

Transformersy - popularna w Polsce, a według wielu, nieprawidłowa pisownia/wymowa liczby mnogiej słowa "transformer". Zalecana forma to "transformery". Jednak używanie wersji z "s" nie jest uważane za duże faux pas wśród fanów. Inną, rzadziej używaną wersją są "transformersi".

Triplechanger - transformer posiadający poza formą robota dwa tryby alternatywne. Przykładowi przedstawiciele: Blitzwing, Astrotrain, Sandstorm.

"Trukk not munky" - fraza, która powstała po ogłoszeniu, że w serii Beast Wars Optimus Prime będzie transformował się w goryla zamiast, jak dotychczas i jak Primus przykazał, w ciężarówkę. Wersja rozszerzona: "Optimus Prime powinien być fajną ciężarówką, a nie głupią małpą".

UT - skrót od Unicron Trilogy, trylogii japońskich seriali, na które składają się: "Armada", "Energon" i "Cybertron", powiązane ze sobą postacią Unicrona.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta dla Użytkowników
Która część Bayformers podobała Ci się najbardziej?

Transformers

TF: Revenge of the Fallen

TF: Dark of the Moon

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Dragor666
07/09/2014 20:38
ktoś w dom?

Dragor666
24/08/2014 15:25
Uświadomi mi kto jak dokładnie wstawić recenzje?

Dragor666
13/07/2014 02:36
UM: 1.animated 2.generations(praktycznie
Opik ale...) 3.prime OP: 1.prime 2.generations (cyberton) Kupie tylko po okazyjnej cenie bom chciwy i zachłanny smiley


Highbrow98
11/07/2014 19:03
Ekhm... A mógłbyś sprecyzować, o których OP i UM ci chodzi?

Dragor666
08/07/2014 13:46
Ma ktoś sprzedać tanio Ultra Magnusa lub Opika w Warszawie najlepiej w okolicach Żoliborza. Może być zepsuty,rozczłonkowany, przemalowany.

Highbrow98
22/04/2014 12:33
Już działa smiley.

Highbrow98
22/04/2014 11:53
Na wszelki wysłałem też maila z wiadomością na administracja@transformer
y.pl


Highbrow98
22/04/2014 11:52
BBB smash!

Highbrow98
22/04/2014 11:51
Na pewno ucieszy pewnego miłośnika J-G1. PS. http://www.seibertron.com
/transformers/news/new-im
ages-of-transformers-resc
ue-bots-rescan-series-2-o
ptimus-prime-bumblebee/29
976/ Me B


Highbrow98
22/04/2014 11:50
Nie mam wyjścia, muszę to dać tu smiley. http://www.tfw2005.com/tr
ansformers-news/conventio
ns-15/botcon-2014-exclusi
ve-ginrai-fiery-classics-
optimus-prime-revealed-17
9756/


OstatniDecepticon
22/04/2014 11:38
nie wiem co to ale muszę się pilnie dostać na forum po adres do wysyłki figurki smiley

OstatniDecepticon
22/04/2014 11:37
Nie wiem co to ale muszę się pilnie dostać na forum po adres do wysyłki figurki smiley

Highbrow98
22/04/2014 10:24
taktuj się z Administratorem forum jeżeli błąd będzie się powtarzał.

Highbrow98
22/04/2014 10:23
Mam tak samo. Wyskakuje mi coś takiego: Błąd ogólny SQL ERROR [ mysqli ] Out of range value for column 'log_id' at row 1 [1264] Wystąpił błąd SQL podczas generowania tej strony. Skon

MatexPL
22/04/2014 10:17
Mam pytanie co si stało z forum???? Jakiś bład ogulny mi wyskakuje

Archiwum