Strona Główna · Forum · Galerie · Wikipedia · RPG Forum · Linki
Nawigacja
Strona Główna
Forum
Galerie
Wikipedia
RPG Forum
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 748
Nieaktywowany Użytkownik: 308
Najnowszy Użytkownik: Dragor666
Ostatnie Artykuły
[Recenzja] G.I. Joe:...
„G.I. JOE: RET...
"DROGA DO "ODWETU" b...
PYRKON 2013: Relacja...
[Recenzja] "G.I. JOE...
Słowniczek Pojęć Transformerowych
SŁOWNICZEK POJĘĆ

W związku z tym, że wśród fanów TransFormers obowiązuje swojego rodzaju slang, żargon fachowy postanowiliśmy dać Wam do dyspozycji Słowniczek Pojęć. Także Wy, w tym temacie, możecie podsyłać nam tak opracowane hasła, jak i te, których znaczenia nie znacie, a chcielibyście o nich przeczytać na łamach naszego Słowniczka. Słowniczek będzie aktualizowany, więc wszelkie potencjalne błędy, niejasności i chochliki redaktorskie z czasem z niego znikną.

Zaczynamy!

Action Force - brytyjski odpowiednik oddziału G.I. Joe; pod tym tytułem w Wielkiej Brytanii i niektórych krajach europejskich były wydawane komiksy i seriale "Joe", a także powstały nowe, niezależne od amerykańskich historie. Określenie "A Real American Heroes" zostało zastąpione "International Heroes", a okrzyk "Yo Joe!" - "Full Force!".

AKOM - koreańskie studio animacyjne, które stworzyło część odcinków "Generacji Pierwszej", znane z wyjątkowo niechlujnej i pełnej błędów animacji, a także z korzystania z nieaktualnych modeli postaci. Przykładowe epizody - "The Core", "Carnage in C-Minor", "Five Faces of Darkness".

Alt-Mode - Tryb alternatywny.

Artykulacja - zwyczajowo termin ten używany jest do opisu stawu (jego zakresu i położenia) powiązanego z konkretnym elementem figurki (stopą, nadgarstkiem itp.), co odróżnia ten termin od "pozowalności".

BBB - Bumblebee.

Białkowiec - pogardliwe określenie ludzi stosowane przeważnie przez Decepticony w oryginalnej serii Marvela. Przykładowi białkowcy: Sparkplug Witwicky, Spike Witwicky, Joey Slick.

Bot - skrót od "Autobot".

CC - Dowódca Cobry (Cobra Commander).

Combiner - patrz: gestalt

Con - skrót od "Decepticon".

Convoy - odpowiednik przyznawanego dowódcom Autobotów tytułu "Prime" w wersjach japońskich.

Cybertron - 1. szersze znaczenie: planeta, z której pochodzą transformery. Technologiczny świat stworzony (zazwyczaj) z metalu. W niektórych uniwersach tryb alternatywny Primusa. 2. węższe znaczenie: jedna z serii wchodzących w skład Trylogii Unicrona.

Demel - dystrybutor kaset video z odcinkami oryginalnych kreskówek "Transformers" i "G.I. Joe" w polskiej wersji językowej, która znana jest z nie do końca poprawnych tłumaczeń i przesadnych spolszczeń nazw własnych, bądź też specyficznego wymawiania ich angielskich form przez lektora ("Autobaty", "Deceptikanie", Sajbotron").

Duocon - transformer, który podczas tranformacji rozłącza tryb robota na dwa niezależne moduły-alt mode'y. Przykładowi przedstawiciele: Flywheels, Battletrap, Overlord.

Dzieci Cybertronu - zazwyczaj użytkownicy poniżej 16 roku życia, wychowani na Trylogii Unicrona (patrz: hasło UT poniżej). Wyróżniają się: kiepską pisownią postów; ignorancją wobec innych serii Transformers poza UT; uznawanie UT za najwyższą jakość, a tym samym stawianiem wszystkich innych serii na z góry przegranej pozycji. Do tego im starsza, tym gorsza; ogólnie pojęta głupota, dziecinne zachowanie, irytujący styl bycia. Uwaga: sam fakt znajomości jedynie UT nie czyni z nikogo automatycznie Dziecka Cybertronu.

Faceplate - metalowa płytka zakrywająca dolną połowę twarzy transformera, często w celach ochronnych. Przykładowi posiadacze: G1 Optimus Prime, G1 Soundwave.

Fandom - zorganizowana (mniej lub bardziej) grupa fanów. Najczęściej to pojęcie odnosi się do fanów fantastyki, mangi i anime czy, na przykład, Transformers. Fandom to my.

Fembot - żeński Autobot. Spolszczona wersja to "fembotka". Przykładowe przedstawicielki: Arcee, Chromia, Elita-1.

Femcon - żeński Decepticon. Przykładowe przedstawicielki: Blackarachnia, Airachnid, Slipstream.

Furmanizmy - powtarzające się teksty autorstwa jednego z najbardziej znanych scenarzystów komiksów "Transformers", Simona Furmana. Przykłady: "A whole world of pain", "Fight and die", "It never ends", "It can be hurt", "It is over - finished!", "Like some predatory bird".

G1, Generation One - Generacja Pierwsza, obejmująca serial z 1984 roku, komiks wydawany przez Marvel oraz wiążące się z nimi figurki. Nazwę stworzyli sami fani dla oryginalnej serii, po oficjalnym wydaniu przez Hasbro serii "Generation Two".

Geewun - rodzaj miłośnika Transformers, dla którego Generacja Pierwsza jest jedyną, świętą, objawioną prawdą. Wszystko, co nastąpiło później (czyli po 1985 roku) ma wartość tylko o tyle, o ile zawiera nawiązania do G1. Odnosi się to zarówno do figurek jak i seriali czy komiksów. Patrz też: "Trukk not munky".

Gestalt - inaczej combiner, większy transformer powstający z połączenia kilku (od 3 wzwyż) transformerów, zwykle członków specjalnych grup, jak Constructicony. Przykładowi przedstawiciele: Devastator, Bruticus, Superion.

Gwiazdowrzask - polska wersja imienia "Starscream", pojawiająca się na kasetach firmy Demel; jedno z nielicznych spolszczeń, które zdobyło uznanie fanów. Patrz: Demel

J-G1 - określenie dotyczące japońskich kontynuacji serialu G1, czyli kolejno: "Headmasters", "Masterforce", "Victory" oraz "Zone".

Hasbro - amerykański producent zabawek, autorzy całego zamieszania pt. "Transformers". To oni w 1984 roku zaczęli produkować zabawki pod znanym do dzisiaj szyldem, oni zamówili u Marvela oryginalny komiks G1. Hasbro do dzisiejszego dnia jest właścicielem marki Transformers. Patrz też: Takara.

Kibble - niefortunnie brzmiące w naszym języku określenie części figurki, które nie mają żadnego zadania w jednym z trybów. Najczęściej używane wobec fragmentów pojazdu (lub trybu bestii) "wiszących" bez celu na robocie, często ograniczając pozowalność. Czasami trudno wyznaczyć jasną granicę miedzy tym, co już jest kibble'm, a tym co jeszcze jest elementem designu.

Marvel - jedno z najstarszych amerykańskich wydawnictw, odpowiedzialne za stworzenie pierwszej serii komiksów "Transformers" sprzedawanej w latach 1984-1991, a także jej kontynuacji "Transformers: Generation 2" w latach 1993-1994.

Mass shifting - zjawisko znacznego zmieniania rozmiarów transformera podczas transformacji. Niekiedy zamierzone (gdy tryb alternatywny to znacznie mniejszy obiekt), niekiedy nieumyślne. Mass shifting odnosi się, rzecz jasna, do ekranowych wersji transformerów. Przykładowi przedstawiciele: G1 Megatron, TF:Prime Arcee.

Metallikato - cybertrońska sztuka walki. Uważana za najgroźniejszą, a co za tym idzie (w niektórych uniwersach) zakazana. Przykłady władających tą sztuką: G1 Bludgeon, Animated Prowl.

Partformer - nazywany również "Lego-formerem" transformer, którego transformacja wymaga odłączania elementów jednego trybu, by później z powrotem zamontować je na drugim trybie. Przykładowi przedstawiciele: G1 Omega Supreme, G1 Starscream.

Pozowalność - jak się okazuje, słowo nieistniejące w języku polskim (stan na wrzesień 2012). Określa fakt, że figurki mogą poruszać nogami, rękoma czy też np. głową. Pozowalnością określamy ogól stawów, które zawiera figurka wraz z ich zakresami i przydatnością. Często popełniany błąd to mylenie z "artykulacją".

Protoforma - forma, którą posiada transformer przed zdobyciem trybu alternatywnego. Może być przyrównana (w niektórych przypadkach) do ludzkiego dzieciństwa.

Repaint - ponowne wydanie figurki, które od oryginalnego różni się tylko kolorami. Niekiedy, mimo braku większych zmian, wydane jako inna postać. Przykładowi przedstawiciele: niemal wszystkie figurki Cliffjumpera to repainty Bumblebee.

Siegie - potoczne określenie Karmazynowych Gwardzistów Cobry z "G.I. Joe" (od fonetycznego zapisu skrótu CG - Crimson Guard / Karmazynowa Straż).

SE - Snake Eyes.

Seeker - członek grupy transformerów (najczęściej Decepticonów), które posiadają ten sam tryb alternatywny (najczęściej jest to odrzutowiec) i niemal identyczny wygląd w formie robota. . Przykładowi przedstawiciele: Starscream, Thundercracker, Skywarp.

Shellformer - transformer, którego niemal cały tryb robota ukryty jest w "skorupie", która pretenduje do miana trybu alternatywnego. W ten sposób transformacja ogranicza się zazwyczaj do odchylenia "płatów" skorupy, wyciągnięcia elementów robota i umiejscowienia kibble'a, mniej lub bardziej szczęśliwie, tam gdzie będzie najmniej przeszkadzał. Najjaskrawsze przykłady: Beast Wars Neo Big Convoy, G1 Scourge, Classics Voyager Megatron.

StarTV Dub - zrealizowany w Singapurze amatorski dubbing pierwszej japońskiej serii "G1", "Headmasters", w języku angielskim. Znany z kiepskiej gry aktorskiej oraz licznych błędów w tłumaczeniu i nazewnictwie (Matryca - Power Pack, Blaster -Billie, Soundblaster - Nowy Soundwave, Blurr - Wally...).

Takara - właść. Takar-Tomy, japoński producent zabawek, który odpowiedzialny jest za projekty większości zabawek z linii Transformers. Oni też produkowali pierwsze transformujące się zabawki, które dopiero przez Hasbro zostały ochrzczone do dziś znaną nazwą. Patrz też: Hasbro.

The Touch - żartobliwe określenie oznaczające, że postać / przedmiot / tytuł ma w sobie "to coś"; pochodzi od tytułu rockowego hymnu Stana Busha z "Transformers: The Movie", "The Touch", który towarzyszył epickiej szarży Optimusa i jego walce z Megatronem, a także przemianie Hot Roda w Rodimusa.

TM-Semic - polski wydawca komiksów Transformers Marvela w latach 1991-1995.

Transformersy - popularna w Polsce, a według wielu, nieprawidłowa pisownia/wymowa liczby mnogiej słowa "transformer". Zalecana forma to "transformery". Jednak używanie wersji z "s" nie jest uważane za duże faux pas wśród fanów. Inną, rzadziej używaną wersją są "transformersi".

Triplechanger - transformer posiadający poza formą robota dwa tryby alternatywne. Przykładowi przedstawiciele: Blitzwing, Astrotrain, Sandstorm.

"Trukk not munky" - fraza, która powstała po ogłoszeniu, że w serii Beast Wars Optimus Prime będzie transformował się w goryla zamiast, jak dotychczas i jak Primus przykazał, w ciężarówkę. Wersja rozszerzona: "Optimus Prime powinien być fajną ciężarówką, a nie głupią małpą".

UT - skrót od Unicron Trilogy, trylogii japońskich seriali, na które składają się: "Armada", "Energon" i "Cybertron", powiązane ze sobą postacią Unicrona.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta dla Użytkowników
Która część Bayformers podobała Ci się najbardziej?

Transformers

TF: Revenge of the Fallen

TF: Dark of the Moon

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

boxsmith
07/01/2014 18:17
Luxury Automobiles and watches grow to be appears to completely mixing into one another and more and much more often appear with each other in different media .

boxsmith
07/01/2014 09:35
whoah this blog is great i love reading your posts. Keep up the good work! You know, a lot of people are searching around for this info, you could aid them greatly.

boxsmith
05/01/2014 18:02
<a href="http://cheddarbay.
com/panerai/‎">fake panerai watches</a> In my thoughts <a href="http://trentonloft
s.com/philippe.html">pat
ek philippe pri


boxsmith
05/01/2014 06:02
Finding on the internet is the best choice of buying this watches and it getting sent appropriate at your step.

boxsmith
04/01/2014 18:00
Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on this topic. And he actually bought me lunch because I found it for him. So I should thank you for the free lunch

boxsmith
04/01/2014 13:07
Here we shine the spotlight on some not too long ago introduced modern day watches from well-liked brands

boxsmith
02/01/2014 23:13
On account of our really very low pricing, all of our watches are 100% top quality and brand new. http://petalumafarmersmar
ket.com/tag-heuer.html


boxsmith
02/01/2014 23:13
Just like several on the other versions of watches , it's particularly adaptable and offers somewhat little bit of fashion plus a polished lookup when it really is put on.

boxsmith
02/01/2014 07:15
All our watches are built to swiss quality requirements - and carry real swiss movements

boxsmith
02/01/2014 04:15
If you are considering purchasing greater than one fake watches , make your buy at our website. We'll provide you with an excellent discount for bulk orders.

boxsmith
01/01/2014 21:54
Finding on-line would be the best option of acquiring this watches and it getting sent correct at the doorstep. http://jandbcoffeeco.com/
product/imitation.html


boxsmith
01/01/2014 21:54
Even nowadays once we have so many devices telling us the daytime, watches nevertheless fascinates us.

przemek11257
22/12/2013 00:19
wie ktoś jak usunąć kąto na tym portalu?????????????

boxsmith
20/11/2013 16:37
Reproduction watches incorporate a broad array of options like Stainless-steel Situation, Stainless-steel Strap, Black Dial with Liquid crystal display Chronograph, Aluminum Bezel, Scratch Resistant S

boxsmith
19/11/2013 23:54
It presently tends to make by far the most pricey observe inside the globe. http://www.mnchorale.org/
pro-bridges-heuer.htm


Archiwum